The Last Online Lecture / Son Online Ders

I have completed one of the project management courses I have been teaching at MEF University for about two years. Different from previous terms:

- I gave more than half of the lessons online because of Covid19,

- In addition to the classical project management, I also thought methods such as agile, lean startup, product management and holacracy.

It was a bit wide in content but I think both me and my students enjoyed it. Since they are MBA class, they have detailed questions, tried to align with their companies, some of them also started and got certifications.

Online lessons were quiet good. Of course, this would be more comfortable for MBA programs with few students, it will be more challenging for  the undergraduate classes with 30 people.

As a result, I introduced new project manager candidates to the sector:)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yaklaşık iki yıldır MEF üniversitesinde vermekte olduğum proje yönetimi derslerinin birini daha tamamladım. Önceki yıllardan farklı olarak:

- Derslerin yarısından çoğunu Covid19 nedeniyle online verdim,

- Klasik proje yönetimine ek olarak, çevik yöntemler, lean startup, ürün yönetimi ve holacracy gibi metodları da geniş olarak işledim.

İçerik olarak biraz geniş oldu ama hem ben hem de arkadaşlar daha zevk aldı diye düşünüyorum. MBA sınıfı oldukları için bir çok metot ilgili detaylı soruları oldu, kendi şirketleri ile uyumlandırmaya çalıştılar, bazıları sertifikasyon çalışmalarına da başlayıp aldı.

Online dersler de fena olmadı. Tüm dersleri değil belki ama ileride bir kısmını daha online verebilirim diye düşünüyorum. Tabii bu az kişinin olduğu MBA programları için daha rahat olur, 30 kişinin olduğu lisans sınıfların daha zorlu olur sanırım.

Böylece sektöre yeni proje yöneticisi adayları kazandırmış oldum : )


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Atomik Alışkanlıklar / Atomic Habits

İRADE: İnsanın En Önemli Özelliğini Tekrar Keşfetmek

Aziz Sancar and Nobel Story / Aziz Sancar ve Nobel'in Öyküsü