About & Contact / Hakkımda & İletişimDr. Burak Uluocak has more than 25 years of experience in information technology and finance sectors. He is currently the group chief technology officer at an international software group.

He is passionate about creating and executing IT vision and strategy that aligns with business and customer goals, and delivering innovative and value-added solutions. He is leading and developing technology engineering teams while collaborating with product, marketing, customer service, and sales teams to define the technical architecture and roadmap. 

As a part-time professor and a published author, he enjoys sharing his knowledge and insights in the fields of management of information systems, project management, and agile product development.

Burak Uluocak lives is Istanbul with his wife and daughter. He likes various sports, latin dances, jazz and of course reading.

His first book, "Project Success Factors in Digital Age" was published in 2016:
http://www.amazon.com/Project-Success-Factors-Digital-Age/dp/1515366065

email: uluocak.burak@gmail.com

linkedin: https://tr.linkedin.com/in/burakuluocak

  twitter: sburaks


  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
Dr. Burak Uluocak bilgi teknolojileri ve finans sektörlerinde 25 yılı aşkın tecrübeye sahiptir. Halen uluslararası bir yazılım grubunda Chief Technology Officer olarak görev yapmaktadır.

İş ve müşteri hedefleriyle uyumlu BT vizyonunu ve stratejisini oluşturma ve yürütme, yenilikçi ve katma değerli çözümler sunma konusunda tutkuludur. Teknik mimariyi ve yol haritasını tanımlamak için ürün, pazarlama, müşteri hizmetleri ve satış ekipleriyle işbirliği yaparken teknoloji mühendisliği ekiplerine liderlik ediyor ve geliştiriyor.

Yarı zamanlı profesör ve yayınlanmış bir yazar olarak bilgi sistemleri yönetimi, proje yönetimi ve çevik ürün geliştirme alanlarındaki bilgi ve tecrübelerini paylaşmaktan keyif alıyor.

Burak Uluocak eşi ve kızıyla birlikte İstanbul'da yaşıyor. Çeşitli sporlardan, latin danslarından, cazdan ve tabii ki kitap okumaktan hoşlanıyor.

İlk kitabı "Project Success Factors in Digital Age" 2016 yılında yayınlanmıştır.
http://www.amazon.com/Project-Success-Factors-Digital-Age/dp/1515366065


email: uluocak.burak@gmail.com

linkedin: https://tr.linkedin.com/in/burakuluocak
  twitter: sburaks

  Yorumlar

  Bu blogdaki popüler yayınlar

  Atomik Alışkanlıklar / Atomic Habits

  İRADE: İnsanın En Önemli Özelliğini Tekrar Keşfetmek

  Aziz Sancar and Nobel Story / Aziz Sancar ve Nobel'in Öyküsü